• Informacje na temat:

  wolność i niezawisłość

Artykuły na temat: wolność i niezawisłość
 • Poroszenko dał członkom UPA status bojowników o wolność

  ...o niepodległość kraju w XX wieku. Zgodnie z ustawą, której projekt wniósł syn komendanta UPA Jurij Szuchewycz, za bojowników walk o niezawisłość Ukrainy są uznani wszyscy ci, którzy uczestniczyli w różnorodnych formach walki o niezależność kraju w XX wieku. "Państwo uznaje, że bojownicy o wolność w XX wieku odegrali główną rolę w odrodzeniu ukraińskiej państwowości, proklamowanej 24

 • Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 271 deputowanych, przy koniecznym minimum 226 w 450-osobowym ukraińskim parlamencie. Zgodnie z ustawą za bojowników walk o niezawisłość Ukrainy są uznani wszyscy ci, którzy uczestniczyli w różnorodnych formach walki o niezależność kraju w XX wieku. "Państwo uznaje, że bojownicy o wolność w XX wieku odegrali główną rolę w odrodzeniu ukraińskiej...

 • Ustawa uznająca prawny status bojowników o wolność, w tym członków UPA, podpisana

  Zgodnie z ustawą, której projekt wniósł syn komendanta UPA Jurij Szuchewycz, za bojowników walk o niezawisłość Ukrainy są uznani wszyscy ci, którzy uczestniczyli w różnorodnych formach walki o niezależność kraju w XX wieku. Czy ustawa o UPA jest wymierzona w Polaków? Dołącz do dyskusji! "Państwo uznaje, że bojownicy o wolność w XX wieku odegrali główną rolę w odrodzeniu ukraińskiej...

 • Kraków: Szukają szczątków żołnierzy podziemia antykomunistycznego

  Na krakowskim Cmentarzu Rakowickim rozpoczęło się poszukiwanie szczątków żołnierzy podziemia antykomunistycznego - trzech osób, które należały do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, działającego w Polsce od 1945 roku. Oględziny miały ruszyć w czwartek, ale nie pozwolił na to silny deszcz.

 • Muzeum AK ogłasza zbiórkę pamiątek po "Żołnierzach Wyklętych"

  Zbiórkę pamiątek i wspomnień związanych z Zrzeszeniem "Wolność i Niezawisłość" ogłosiło Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Placówka chce je pokazać podczas wystawy "Niezłomni/historie wyklęte".

 • Ekshumacja oficerów WiN straconych na Montelupich

  Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie rozpoczęła się ekshumacja szczątków oficerów Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – kpt. Waleriana Tumanowicza i ppłk. Alojzego Kaczmarczyka, straconych w więzieniu Montelupich 13 listopada 1947 roku.

 • Kraków: Wystawa o Żołnierza Wyklętych przedłużona do końca września

  Ze względu na duże zainteresowanie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zdecydowało, że wystawę „Niezłomni / historie wyklęte” będzie można oglądać w placówce do końca września. Ekspozycja ma związek z 70. Rocznicą powstania zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 • "Niezłomni / historie wyklęte" wkrótce w Krakowie

  ...24 lutego Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie otworzy wystawę „Niezłomni / historie wyklęte”. Data i tematyka planowanej ekspozycji nie są przypadkowe. W tym roku przypada 70. rocznica utworzenia Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

 • W Krakowie odsłonięto w czwartek tablicę upamiętniającą członków PSL oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazanych w pokazowym procesie krakowskim.

 • Wieńce i kwiaty złożono we wtorek na symbolicznym grobie siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie.

Dyskusje na temat: wolność i niezawisłość