• Informacje na temat:

  wołoszczyzna

Artykuły na temat: wołoszczyzna
 • ...r. Polska utrzymała lenno mołdawskie aż do 1620 r., kiedy doszło do nowych walk, m.in. kolejnej bitwy pod Cecorą i bitwy pod Chocimiem. W wyniku zawartego pokoju Mołdawia i Wołoszczyzna przestawały być...

 • Imperium Osmańskie to państwo znajdujące się na Bliskim Wschodzie, które zostało założone przez Turków osmańskich.

 • Wybór fotografii przedstawiających budowle powstałe na przełomie XIX i XX w. na terenie dzisiejszej Rumunii, będzie można zobaczyć od 26 stycznia na wystawie "Art Nouveau w Rumunii" we wrocławskim Muzeum Architektury.

 • I wojna światowa to konflikt zbrojny w latach 1914 - 1918 pomiędzy krajami ententy (Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami, USA) a państwami centralnymi (Austro-Węgrami, Niemcami, Turcją i Bułgarią).

 • Obraz olejny "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" pędzla Jana Matejki zostanie wystawiony na niedzielnej aukcji Domu Aukcyjnego Agra-Art w Warszawie. Cena wywoławcza dzieła to 0,5 mln zł.

 • Rumunia: Władze kupią zamek Drakuli

  Władze lokalne miasta Braszów w środkowej Rumunii postanowiły kupić zamek Bran w Siedmiogrodzie, prezentowany turystom jako siedziba słynnego Drakuli. Zamek został wystawiony na sprzedaż przez obecnego właściciela z rodu Habsburgów.

 • Muzeum dyktatora nową atrakcją turystyczną

  Miejsca związane z byłym przywódcą Rumunii Nicolae Ceausescu (1918-1989), jak jego dom rodzinny i wille, stają się nową atrakcją turystyczną kraju. We wrześniu w dawnych koszarach, gdzie wykonano wyrok śmierci na obalonym dyktatorze, ruszy muzeum.

 • ​Pra-Dugin, czyli jak miało wyglądać Wielkie Imperium Słowiańskie

  Wszyscy, mam nadzieję, słyszeli o Aleksandrze Duginie, człowieku, który zamienił geopolitykę w horror metafizyczny, a jeśli nie, to najwyższy czas to zmienić. Przy snuciu swoich wielkosłowiańskich, mistycznych wizji, Dugin może się, oczywiście, powołać na swoich mistrzów i przewodników, w których ślady idzie.

 • Parlamentarna debata z Drakulą w tle

  Rumuński parlament rozpoczął w środę debatę o tym, czy restytucja zamku w Bran, popularnie nazywanego zamkiem Drakuli, była legalna i czy jego właściciel Dominik Habsburg ma prawo go odsprzedać.

 • Zamek Bran w rumuńskim Siedmiogrodzie, który prezentowany jest turystom jako siedziba słynnego Drakuli, został wystawiony na sprzedaż. Obecny właściciel zamku Dominik Habsburg zaproponował lokalnym władzom odkupienie zamku za 25 milionów dolarów.

Dyskusje na temat: wołoszczyzna
 • Re: Opole: Proces Romów oskarżonych o napaść na tle rasowym

  fajnie,tylko co ma Wołoszczyzna do cyganów?? Oni pochodzą z Indii nieuku

 • Re: Węgrzy oburzeni po słowach premiera Rumunii. "To niewybaczalne"

  Rumunia? To państwo istnieje dopiero od 1876 roku. Wcześniej nazywała się Wołoszczyzna, a Siedmiogród był od wieków węgierski.

 • Re: Opole: Proces Romów oskarżonych o napaść na tle rasowym

  "Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk" "Tarcza Żołnierza y Rycerza Ziemie Koronney" Książnica Zamoyska (Zamość, 1669) Wołoszczyzna – kraina historyczna w Rumunii

 • Re: Marsz pod antypolskimi hasłami we Lwowie

  Ukraina jako osobne panstwo nigdy nie istniała. Mołdawia i Wołoszczyzna ( zwana też Wołoszą) i owszem. Bywali lennikami Polski. Miewali własnych hospodarów. Córka jednego z nich Jeremiego Mohyły była matką Jaremy ( stad imię) Wiśniowieckiego.

 • Re: Temat migracji dzieli Europę. "Polacy mają rację"

  Historia zaczyna sie powtarzać .12 września 1683 pod WIEDNIEM.Kombatanci to; Imperium Osmańskie,RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW,Św cesarstwo rzymskie,Monarchia Habsburgów,Wołoszczyzna,Księstwo Siedmiogrodu,Mołdawia,Kozacy zaporoscy,Elektorat Saksonii,Arcyksięstwo Austriackie.I kto tym razem uratuje Europę? ZNOWU POLSKA

 • Re: Bójka 50 Romów w centrum handlowym. Interweniowało 11 radiowozów

  "Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk" "Tarcza Żołnierza y Rycerza Ziemie Koronney" Książnica Zamoyska (Zamość, 1669) Wołoszczyzna – kraina historyczna w Rumunii, obejmująca Nizinę Wołoską, położona pomiędzy Karpatami Południowymi a dolnym Dunajem

 • Re: Bójka 50 Romów w centrum handlowym. Interweniowało 11 radiowozów

  "Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk" "Tarcza Żołnierza y Rycerza Ziemie Koronney" Książnica Zamoyska (Zamość, 1669) Wołoszczyzna – kraina historyczna w Rumunii, obejmująca Nizinę Wołoską, położona pomiędzy Karpatami Południowymi a dolnym Dunajem.

 • Re: Partnerki polityków na szczycie NATO

  Ziemniaki polskie 2,40 zł/kg. Brukselka 5,90 zł/ kg. Borówka amerykańska 19,90 zł/ kg. Karkówka bez kości 20 zł/ kg. Wołoszczyzna 7,50 zł/ kg. Kartofle niemieckie 50 zł/ worek. Piwo belgijskie 16,90 zł/ zgrzewka. Parmezan szwajcarski 20 zł za trójkącik. Botox europejski gratis.

 • Re: Kraje, które najechały Polskę. Hiszpanie stworzyli mapę

  Rzym nie najechał Sarmacki. Dotarł na Górne Węgry. Z Francją szło wojsko polskie i litewskie na Moskwę. Dziwne bo Hiszpania zapomniała o Samosierra. A mapa nie przejdzie,wystawia prawdy. 1. Ukraina to nie najazd a wojna domowa. 2. Mołdawia to część Rumuni razem z Wołoszczyzna. Bywało lennem Polski. 3. Potyczki przy granicach to nie najazd. 4. Wojny z Turcja ale nie najazd. A tak w drugą stronę

 • Re: Rosja pod pręgierzem w ONZ za aneksję Krymu

  To zależy, jak stare mapy weźmiemy. Na mapach z lat 1795-1918 nie było Polski (pomijam epizody Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego), Rumunia powstała dopiero w XIX w. (dużo wcześniej tam były dwa księstwa: Wołoszczyzna i Mołdawia), Rosja wcześniej nosiła nazwę Wielkie Księstwo Moskiewskie, na Krymie był Chanat a tereny Ukrainy należały do Korony Polskiej albo (przed Unią Lubelską