• Informacje na temat:

  zabory polski

Artykuły na temat: zabory polski
 • Andrzej Duda: UE najważniejsza? Proszę sobie przypomnieć zabory

  Podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry prezydent Andrzej Duda nawiązał do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Bo często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. (...) To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów" - powiedział.

 • Sklejamy Polskę 100 lat później. Specjalny program Marcina Zaborskiego

  Trzy zabory sto lat później. Z takim pomysłem dziennikarz RMF FM Marcin Zaborski zaprosił swoich gości do specjalnego programu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Goście(...)-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego reprezentował Kraków, czyli zabór austriacki i polityk Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski, poznaniak z urodzenia reprezentował zabór pruski. Goście...

 • Hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego złożyli w Poznaniu w 90. rocznicę jego wybuchu prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

 • Dominik Antonowicz: Pozostałości po zaborach wciąż funkcjonują

  ...238 lat temu dokonano pierwszego rozbióru Polski. I choć trudno w to uwierzyć, Polacy pokutują za to do dziś. Ostatnich dowodów, zdaniem naukowców, dostarczyły m.in. wybory prezydenckie. Z Dominikiem Antonowiczem, socjologiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawiał reporter RMF FM Tomasz Fenske.

 • Polska Kaplica w bazylice św. Antoniego w Padwie odnowiona

  Po trwających 13 lat pracach konserwatorskich, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w Papieskiej Bazylice św. Antoniego w Padwie odbędzie się w poniedziałek uroczystość poświęcenia Kaplicy Polskiej.

 • Koniec pewnej Polski

  ...17 września 1939 roku Rzeczpospolita bezpowrotnie straciła Kresy. Krainę owianą romantycznym mitem, przez wielu nazywaną Arkadią. Mit - piękna rzecz. Ale jak naprawdę wyglądały polskie Kresy Wschodnie?

 • Jeszcze Polska nie zginęła!

  Polskie społeczeństwo ma powody do dumy ze swojej historii. Nie zawsze była ona najpiękniejsza, nie zawsze byliśmy tak skuteczni, jak byśmy mogli - ale nie ma państwa z samymi jasnymi kartami. Co więcej, jak na kraj o takim, a nie innym położeniu geopolitycznym radziliśmy sobie całkiem nieźle.

 • ​Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Czym jest polska cywilizacja?

  ...kolorowymi informacjami dla potencjalnych klientów, jak wymiotujący pijak. Tak, centrum Ogrodzieńca może służyć za symbol manifestacji polskiej cywilizacji w publicznej przestrzeni. Jak to robią(...) siebie - to takie maszkarony, jak świebodziński Chrystus, który jest niczym innym, jak symbolem polskiej cywilizacyjnej impotencji. Bo obok stoi zapuszczony w diabły Świebodzin, poniemieckie miasto...

 • ...1 listopada - święto Wszystkich Świętych, 2 listopada - Dzień Zaduszny. W Polsce od niepamiętnych czasów celebrowano te dwa dni, to znaczy, Polacy masowo je obchodzili - nawet w trudnych czasach jak zabory czy rządy komunistyczne.

 • Polska niepodległość miała wielu ojców, a jednym z nich jest Józef Piłsudski, powszechnie uznawany za najważniejszą postać polskiego roku 1918 - powiedział biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski podczas mszy św. w intencji Ojczyzny.

Wideo na temat: zabory polski
 • Sklejamy Polskę 100 lat później. Specjalny program Marcina Zaborskiego

  Trzy zabory sto lat później. Z takim pomysłem dziennikarz RMF FM Marcin Zaborski zaprosił swoich gości do specjalnego programu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Goście(...)-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego reprezentował Kraków, czyli zabór austriacki i polityk Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Wróblewski, poznaniak z urodzenia reprezentował zabór pruski.

Dyskusje na temat: zabory polski