• Informacje na temat:

  zamach majowy

Artykuły na temat: zamach majowy
 • Przewrót majowy przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego w 1926 r. był potrzebny i przyniósł dobre owoce - uważa prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W rozmowie z PAP przyznaje jednak, że trudno bronić zamachu jako metody naprawiana państwa.

 • 85. rocznica zamachu majowego

  ...12 maja 1926 r. marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów podjął marsz na Warszawę, który przeszedł do historii jako "zamach majowy". Jego wynikiem było ustąpienie prezydenta i dymisja premiera. W wyniku trwających trzy dni walk zginęło 379 osób, wśród nich 164 cywilów.

 • Syria: Dziesiątki zabitych w zamachu w Damaszku

  Kilkadziesiąt osób zginęło w poniedziałek w podwójnym zamachu samobójczym na jedną z głównych siedzib wywiadu wojsk lotniczych na przedmieściu Damaszku - poinformowali we wtorek działacze praw człowieka. Do zamachu przyznała się organizacja związana z Al-Kaidą.

 • Dziesiątki zabitych w zamachu w Damaszku

  Kilkadziesiąt osób zginęło we wczorajszym podwójnym zamachu samobójczym na jedną z głównych siedzib wywiadu wojsk lotniczych na przedmieściu Damaszku - poinformowali działacze praw człowieka. Do zamachu przyznała się organizacja związana z Al-Kaidą.

 • Bohaterem hejtu w prawicowych mediach jest dziś Ryszard Petru. Czytam o nim, że nie zna się na historii, że nie wie, kiedy miał miejsce zamach majowy, a pewien tygodnik ogłosił nawet, że był wychowywany, jako 12-latek, pod okiem GRU. Więc wali się w niego na odlew. I będzie waliło, bo słyszę tu i ówdzie, że kolejne artykuły na jego temat są szykowane.

 • "Staję do walki z głównym złem państwa". 92. rocznica "przewrotu majowego"

  ...92 lata temu, 12 maja 1926 roku, marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów podjął marsz na Warszawę, który przeszedł do historii jako "przewrót majowy". Jego wynikiem było ustąpienie prezydenta i dymisja premiera. W wyniku trwających trzy dni walk zginęło 379 osób, wśród nich 164 cywilów.

 • Orban wysyła listy przed wyborami do PE

  Listy premiera Węgier Viktora Orbana są wysyłane do wspierających go osób przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - poinformował w piątek dziennik "Magyar Idoek".

 • SLD i PSL chcą potępienia Piłsudskiego

  Czy Sejm oficjalnie potępi dokonany przez Józefa Piłsudskiego zamach majowy? Chcą tego kluby SLD i PSL. Przeciwni temu pośmiertnemu sądowi nad marszałkiem są jednak kluby PO i PiS.

 • Sądzenie generała Jaruzelskiego za samo wprowadzenie stanu wojennego przypomina mi sądzenie Piłsudskiego za zamach majowy czy Wielopolskiego za jego real-politik. Za ten czyn niech wyrok na generała wyda historia. Sądy powszechne niech zajmą się jego odpowiedzialnością za zbrodnie i niegodziwości dziesięciolecia rządów ekipy Jaruzelskiego.

 • Turcja całkowicie zamknęła granicę z Syrią

  Turcja zamknęła po swojej stronie granicy ostatnie przejście z Syrią, kontrolowane w dalszym ciągu przez reżim prezydenta Baszara el-Asada. Ankara zaostrza środki bezpieczeństwa po zamachu bombowym na jej terytorium, w którym 11 maja zginęło około 50 osób.