• Informacje na temat:

  zbieractwo

Artykuły na temat: zbieractwo
 • "Patologiczne zbieractwo". Pożar w mieszkaniu wypełnionym po sufit śmieciami

  W jednym z gdańskich mieszkań doszło do zaprószenia ognia. - Straż pożarna nie mogła się dostać do środka, bo były tam śmieci po sam sufit - mówi jeden z sąsiadów. Lokatorzy mieszkania, matka z synem, od dłuższego czasu gromadzili tam śmieci. Sąsiedzi skarżyli się na obecność robaków, a w domu zbieraczy znaleziono nawet szczury.

 • "Gazeta Wyborcza": Pół miliona Polaków cierpi na zbieractwo

  Na patologiczne zbieractwo cierpi około 2 proc. populacji. W Polsce osób z takim zaburzeniem może być ponad pół miliona, twierdzi "Gazeta Wyborcza".

 • Nawet pół miliona Polaków cierpi na patologiczne zbieractwo

  Około 2 proc. populacji cierpi na patologiczne zbieractwo. W Polsce osób z takim zaburzeniem może być ponad pół miliona. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

 • Jak rolnictwo zmieniło nam geny

  Zmiana trybu życia z łowiectwa i zbieractwa na rolnictwo doprowadziła u naszych odległych przodków do szeregu głębokich zmian. Zmiany te nastąpiły też na poziomie genetycznym, były owocem ewolucji. Z pomocą najnowszych metod badania DNA, po raz pierwszy udało się te zmiany zidentyfikować. Międzynarodowy zespół naukowców opisuje je w najnowszym numerze czasopisma "Nature".

 • Na pozostałości po dużej rolniczej osadzie z okresu neolitu natrafili archeolodzy w Syrii. To unikalne znalezisko w dolinie środkowego Eufratu z czasów szybkiego rozwoju społeczeństwa, które przeszło z myślistwa i zbieractwa do wytwórstwa rolno-hodowlanego.

 • Zdobycze "poszukiwaczy skarbów"

  ...praktycznie bez wartości naukowej i społecznej. Zbieractwo dla samego posiadania, czy dla handlu to przejaw (...) egoizmu - uważa komisarz. Podkreślił, że największą wartością wystawy jest stworzenie...

 • W pogoni za orgazmem

  ..., retweetów i orgazmów... Uprawiamy zbieractwo ponad nasze siły, potrzeby i możliwości. Jak mali chłopcy w sklepie z zabawkami - chcielibyśmy wziąć wszystko i to najlepiej od razu. Cały czas gonimy...

 • ...zbieractwo. Dzięki znajomości roślin i doświadczeniu, Słowianie potrafili przyprawiać potrawy, na przykład kasze. - Dostarczali swojemu organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów, a niektóre...

 • Ubranie ważniejsze od jedzenia

  ...sądzi, że polowanie i zbieractwo były o wiele skuteczniejszymi, pewniejszymi i elastycznymi formami zdobywania pożywienia niż uprawa roli. Aborygeni nie musieli się nigdy martwić, skąd wezmą następny...

 • Wiadomo już, czemu mamy mało dzieci

  To pogoń za statusem społecznym i konsumpcja na pokaz sprawiają, że mamy mało dzieci. Model matematyczny, opracowany pod kierunkiem naukowców z Emory University pokazuje, że głównym czynnikiem obniżającym dzietność w krajach cywilizowanych jest pragnienie wspinania się po drabinie awansu społecznego i związane z tym koszty. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Philosophical Transactions of the Royal Society B."