• Informacje na temat:

  żegota

Artykuły na temat: żegota
 • W styczniu 2013 r. PWN wyda w formie książki relację Władysława Bartoszewskiego o "Żegocie", nagraną 50 lat temu w Instytucie Yad Vashem. 4 grudnia 1942 r. w Warszawie powstała Rada Pomocy Żydom "Żegota" - jedyna w okupowanej przez Niemców Europie instytucja państwowa ratująca ludność żydowską od zagłady.

 • Prezydent odznaczył w 75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota" - osoby, które podczas okupacji ratowały Żydów. Poinformował, że skieruje do Sejmu projektu ustawy o ustanowieniu 17 marca narodowym dniem pamięci Polaków ratujących Żydów...

 • Prezydent: 17 marca narodowym dniem pamięci Polaków ratujących Żydów

  ..."Chciałbym, abyśmy co roku, 17 marca, obchodzili narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów" - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota". Dodał, że, projekt ustawy w tej sprawie trafi w środę do Sejmu.

 • Bartoszewski: W Polsce tych Sprawiedliwych znalazły się tysiące...

  ...4 grudnia 1942 r. utworzono w Warszawie Radę Pomocy Żydom "Żegota" przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Działająca do początku 1945 r. "Żegota" była jedyną w okupowanej przez nazistów Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady.

 • Obelisk upamiętniający działającą w okresie II wojny światowej polską organizację podziemną "Żegota" odsłonięto we wtorek w Łodzi. To kolejny element uroczystych obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

 • Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w poniedziałek Park Ocalałych w Łodzi. Złożył kwiaty pod pomnikiem Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz pod obeliskiem upamiętniającym polską organizację podziemną "Żegota".

 • Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości złożyli w poniedziałek kwiaty przed tablicą upamiętniającą działalność krakowskiego oddziału Rady Pomocy Żydom "Żegota". Tego dnia przypada 69. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

 • Poufna relacja Bartoszewskiego o Polakach ratujących Żydów

  ...publikacji. Zeznania z 1963 r. Zeznania dotyczące funkcjonowania Rady Pomocy Żydom "Żegota" przy Delegaturze Rządu RP na Kraj Bartoszewski złożył w Jerozolimie w 1963 r. Na prośbę tamtejszego(...) "Żegota" powstała 4 grudnia 1942 r. z przekształcenia utworzonego 27 września 1942 r. w okupowanej przez Niemców stolicy Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak...

 • Prezydent Bronisław Komorowski w Parku Ocalałych

  Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w poniedziałek Park Ocalałych w Łodzi. Złożył kwiaty pod pomnikiem Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz pod obeliskiem upamiętniającym polską organizację podziemną "Żegota".

 • Senat w przyjętej w środę uchwale uhonorował działalność Ireny Sendlerowej i Rady Pomocy Żydom - "ŻEGOTA" w tajnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.

Wideo na temat: żegota
 • Córka Ireny Sendlerowej: Mama uważała, że nie liczy się pochodzenie, religia. Liczy się człowiek

  „Jest mi bardzo miło, że ta ustawa została podpisana” – tak o ustanowieniu 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej. Przyznaje jednak, że ma z tą ustawą „lekki zgrzyt”. „Podpisano ustawę honorującą sprawiedliwych, ratujących Żydów, a jednocześnie nie widzi się sztandarów ‘Polska tylko dla Polaków’. Dla mnie to jest dysonans” – mówiła. Wspominała, że jej mama nie chciała,...