• Informacje na temat:

  żelaza epoka

Artykuły na temat: żelaza epoka
 • ...i odrestaurowanie zabytków kultury unietyckiej. Ich wiek wstępnie określono na około 4 tys. lat. Na Ziemi Lubuskiej w minionych latach dokonano kilku znaczących odkryć związanych z epokami brązu i żelaza(...) łużycka - ok. 550 - 450 p.n.e. Były tam brązowe formy odlewnicze, grzywny, destrukty przedmiotów brązowych i z żelaza (uprzęży końskich, noży czy ozdób).

 • Mija 29 lat od premiery "Człowieka z żelaza"

  We wtorek mija 29 lat od premiery "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, filmu poświęconego wydarzeniom 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Film otrzymał Złotą Palmę w Cannes i nominowany był do Oscara w kategorii "najlepszy film obcojęzyczny".

 • ...z większych fragmentów żelaza, które starożytny rzemieślnik najpierw ostrożnie i cienko wyklepywał, a potem zwijał. Czynności te powtarzał prawdopodobnie wiele razy. "Jest to technologia całkiem inna niż(...). Autorzy publikacji piszą, że w czwartym tysiącleciu p.n.e. rzemieślnicy obrabiający metal opanowali już techniki kowalskie, niezbędne do obróbki żelaza z meteorytu czyli jego stopu z niklem, o wiele...

 • Odkrycia dokonali archeolodzy z Powiernictwa Archeologicznego Clwyd-Powys, prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku Penycloddiau w hrabstwie Denbighshire, w północnej części Walii. W Penycloddiau znajdują się także pozostałości umocnionej osady z epoki żelaza, zbudowanej na niewielkim wzgórzu. Powierzchnia odkrytego kopca z epoki brązu jest w dużym stopniu naruszona przez Wał Offy...

 • Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli prace na wyspie na jeziorze Legińskim k. Reszla. Badania wykazały, że we wczesnej epoce żelaza wyspę zamieszkiwali ludzie reprezentujący tzw. kulturę kurhanów zachodniobałtyjskich.

 • Dwaj młodzi mieszkańcy Nowej Wsi pod Piotrkowem Trybunalskim znaleźli za domem skarb. To ozdoby z końca epoki brązu i początku epoki żelaza. Swoje odkrycie zgłosili konserwatorowi zabytków. Ten ma wystąpić do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o przyznanie nagrody uczciwym znalazcom. Rzeczy trafiły do piotrkowskiego muzeum, gdzie są badane.

 • Na terenie dawnej huty w Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie multimedialne centrum tradycji hutnictwa, w którym będzie można poznawać historię hutnictwa od epoki żelaza do współczesności.

 • Srebrne i złote monety sprzed 2 tysięcy lat znaleziono w jaskini na północy Anglii. Dwadzieścia pochodzi z późnej epoki żelaza, natomiast trzy z okresu poprzedzającego panowanie Rzymian.

 • Liczne fragmenty naszyjników i napierśników sprzed ok. 2,5 tys. lat odnaleźli i przekazali do muzeum w Olsztynie poszukiwacze skarbów z Iławy. Według archeologów to drugie po wojnie tak cenne znalezisko z wczesnej epoki żelaza odkryte na Warmii i Mazurach.

 • Naukowcy znaleźli mózg sprzed 2 tysięcy lat

  Archeolodzy dokonali rzadkiego odkrycia. W odkopanej przez nich czaszce z epoki żelaza wciąż znajdował się mózg.

Dyskusje na temat: żelaza epoka
 • Re: Hiszpania: Panika podczas procesji w Sewilli

  U was w Rosji to jeszcze epoka żelaza?

 • Re: Zamość: 60-latek podpalił się przed starostwem powiatowym

  Była epoka brązu, żelaza, potem Amber Gold czyli i epoka złota, a teraz idzie epoka ołowiu.

 • Re: Macron: Polska i Węgry są symptomami kryzysu demokracji

  Doradca Marinne Le Pen wpada do jej biura. - Jest nadzieja dla Francji! - Jaka nadzieja? - Dzieje naszej planety! Po epoce kredy, przychodzi wprawdzie era brązu, ale potem jest ...epoka żelaza!

 • Re: RMF: ​Sensacyjne odkrycie na północy Polski. Dokonali go przez przypadek

  Dokładnie tak. To Prasłowianie, Prapolacy - Wielka Lechia (Sarmacja, Scytia), a kierunek wędrówki przedmiotów był akurat odwrotny. Z Lechii do zacofanych, pierwotnych plemiennych cywilizacji Afryki i Azji. Epoka brązu, żelaza, koło, były najpierw u nas, a potem rozprzestrzeniły się na inne obszary Świata.

 • Re: Niezwykłe znalezisko koło Jędrzejowa

  Jak to możliwe, przecież to niezgodne z ustaloną przez tzw. autorytety archeologiczne jedynie słuszna prawdą, że u Słowian nie było w ogóle epoki brązu, żelaza itp. Była tylko epoka kamienia, a POtem CHRZEŚCIJAŃSTWO!!!!!!!!!!!!!! AGermanie byli zawsze nawet byli wcześniej zanim POwstał Świat!

 • Re: Niezwykłe znalezisko koło Jędrzejowa

  obszarach w Europie zaczęła sie epoka żelaza, w tym na obszarach dzisiejszej Polski!(...)Czego uczą Was w szkole, że żelazo wynaleźli Celtowie (Keltowie). Nie wynaleźli, bo byli na to za tępi. Nauczyli się wytopu żelaza od Hetytów, bo to oni przyniesli sztuke jego wytopu do Europy i Azji

 • Re: David Cameron ostro: Rosja pomaga "rzeźnikowi"

  NIY ŚLUNK INO ŚLONSK-POZA TYM MY SAM MIELI OSADNICTWO OD NEOLITU,PRZEZ EPOKA BRONZU DO ŻELAZA I WEITER!!!! PRZIPOMNA INO CELTYCKIE OSADY CZY CHOCIORZ LUBOWITZ KAJ X WIEKOW PRZED POLSKIMI ZŁODZIEJAMI BOUO JEDNE Z NOJWIYNKSZYCH OSAD WE EUROPIE!!!!!BEZ POLAKOWCOW!!!!!!

 • Re: Europa może utonąć w plastikowych śmieciach

  Była w historii ludzkiej cywilizacji epoka: kamienia łupanego, brązu, żelaza, i elektryczności. Teraz nastała Era Plastikowych Śmieci. Śmieci które z rozmysłem produkujemy zużywając energię, surowce i trując środowisko w którym żyjemy. Wprawdzie nie są nam do niczego potrzebne, lecz zręczni demagodzy skutecznie wmawiają nam żeby choć na próbę kupić wcale nam niepotrzebne i wadliwe przedmioty

 • Re: Brytyjskie myśliwce poderwane z powodu rosyjskich bombowców

  Wot, polityczna głowa, zestrzelenie ruskim samolotu wojskowego oznacza wybuch III Wojny Światowej i koniec świata jaki znamy. Ludzie przetrwają np. w dorzeczu Amazaonki albo w wysokich górach Papui i Nowej Gwinei, może jeszcze na kilku wyspach Pacyfiku i nastanie epoka żelaza, czyli długo, bardzo długo nic nie będzie latać po niebie.

 • Re: Kurhany sprzed 2 tys. lat odkryte niedaleko Koszalina

  naszych ziemiach juz była epoka żelaza. To Hetyci przynieśli żelazo do Europy z Azji, od nich nauczyli się wytopu żelaza Celtowie, przechodzą w czasie migracji przez obszary zajęte przez Hetytów w Azji