• Informacje na temat:

  żelazny krzyż

Artykuły na temat: żelazny krzyż
 • Według rzecznika niemieckiego resortu obrony Thomasa Raabe nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał nowy order. Na pewno nie powróci jednak Krzyż Żelazny, odznaczenie ustanowione jeszcze w 1813(...) formy Krzyża Żelaznego zaproponował przewodniczący Związku Rezerwistów Ernst-Richard Beck. Jak twierdził, choć symbol jest kojarzony z czarnymi kartami historii Niemiec, to ma również za sobą...

 • Krzyż na Giewoncie będzie remontowany

  Remont krzyża na Giewoncie zacznie się na przełomie maja i czerwca.

 • Krzyż na Giewoncie ma 110 lat

  ...19 sierpnia 1901 roku na szczycie Giewontu (1895 m n.p.m.) w Tatrach poświęcono 15. metrowy metalowy krzyż. 110 lat po tym wydarzeniu w piątek wyruszy pielgrzymka na najsłynniejszą górę w polskich Tatrach.

 • Krzyż stanął na Giewoncie 111 lat temu

  Stanowi charakterystyczny i rozpoznawalny element zakopiańskiego krajobrazu. Stanął na Giewoncie z inicjatywy górali 111 lat temu - 19 sierpnia mija rocznica postawienia i poświęcenia krzyża na górze zwanej "śpiącym rycerzem", na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa.

 • W niedzielę po południu w Tatrach nastąpiło załamanie pogody. Wystąpiły silne opady deszczu, miejscami połączone z gradobiciem, wiatr oraz spadek temperatury. Giewont jest jednym z najniebezpieczniejszych szczytów w Tatrach, niemal każdego roku dochodzi tam do wypadków porażenia piorunem. Stojący na Giewoncie piętnastometrowy żelazny krzyż oraz łańcuchy asekuracyjne przyciągają wyładowania...

 • Giewont: Turysta trafiony piorunem. Krzyż przyciaga?

  W niedzielę po południu w Tatrach nastąpiło załamanie pogody. Wystąpiły silne opady deszczu, miejscami połączone z gradobiciem, wiatr oraz spadek temperatury. Giewont jest jednym z najniebezpieczniejszych szczytów w Tatrach, niemal każdego roku dochodzi tam do wypadków porażenia piorunem. Stojący na Giewoncie piętnastometrowy żelazny krzyż oraz łańcuchy asekuracyjne przyciągają wyładowania...

 • Nieustaleni dotychczas sprawcy zniszczyli w nocy ze środy na czwartek przydrożny krzyż na granicy Rogoźnika i Wojkowic (Śląskie) - poinformował rzecznik biskupa sosnowieckiego ks. Jarosław Kwiecień. Wandale ścięli drewniany sześciometrowy krzyż piłą.

 • Rodzice uczniów szkoły publicznej "Ortega y Gasset" w Almendralejo na południu Hiszpanii wezwali do protestów przeciw usunięciu krzyży z dwóch sal lekcyjnych, zbierają podpisy za ich przywróceniem i nie wykluczają wystąpienia na drogę sądową.

 • 10 nowych Pomników Historii

  Prezydent RP Andrzej Duda wpisał 10 nowych obiektów na listę Zabytków Historii. Znalazły się wśród nich m.in. Radiostacja w Gliwicach, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku i zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu.

 • Śląskie: Wandale ścięli przydrożny krzyż

  Nieznani sprawcy ścięli piłą przydrożny krzyż na granicy Rogoźnika i Wojkowic na Śląsku. O zniszczeniu krzyża powiadomił miejscowego proboszcza jeden z parafian.