• Informacje na temat:

  zesłanie

Artykuły na temat: zesłanie
 • Uciec z zesłania

  Stal Mielec i Stal Rzeszów kiedyś były forpocztą i wizytówką podkarpackiego futbolu. Ich rywalizacja w I lidze elektryzowała kibiców w całym regionie. Dziś oba kluby grają zaledwie w III lidze, co dla jednych i drugich stanowi swego rodzaju zesłanie. Starcie obu ekip dziś nie wywołuje takich emocji jak dawniej. Trudno się temu dziwić, skoro mielczanie niewiele znaczą nawet w klasie, w której...

 • Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego

  Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Uroczystość nazywana jest też "Pięćdziesiątnicą" lub "Pentecoste", ponieważ przypada 7 tygodni (50 dni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc również w niedzielę. Zamyka ona w Kościele okres wielkanocny. Jest to jedno z najstarszych świąt w kalendarzu liturgicznym, obchodzone już w czasach apostolskich. Od 4. wieku stanowi odrębną...

 • Przeniesienie czy zesłanie?

  Przyjechali z warszawskiego Okęcia uszczelniać polsko-rosyjską granicę w Bezledach - przyszłą granicę UE. To była "propozycja nie do odrzucenia". Na miejscu wprawdzie czekała na nich praca, ale na jakich warunkach...

 • Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego

  Dziś kościół chrześcijański obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Popularne Zielone Świątki to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. - To urodziny Kościoła - mówi franciszkanin ojciec Leon Pokorski.

 • Wspomnienia z zesłania

  Praca nad tą książką trwała bez mała 16 lat! Dziś, w przypadającą w tym roku 80. rocznicę powstania Związku Sybiraków, jest gotowa. To ponad 700-stronicowe dzieło, które powinno znaleźć się w każdej szkole, w każdej bibliotece, bo jest to historia II wojny światowej na Syberii, którą własnym życiem spisały rodziny nasze lub naszych sąsiadów.

 • Rz: Premier chce zesłać Schetynę do Moskwy

  Premier chce, aby jego główny partyjny konkurent Grzegorz Schetyna został ambasadorem w Moskwie. „Rzeczpospolita" potwierdziła tę informację w trzech niezależnych źródłach.

 • Listy z informacjami o życiu zesłanej na Syberię rodziny, opisujące ich warunki bytowe czy pracę w kołchozie, wydane zostały przez białostocki oddział IPN. Według historyków, takie materiały to rzadkość. Ich zdaniem publikacja ma dużą wartość dokumentacyjną.

 • Zaskakująca deklaracja: "Putin został zesłany Rosjanom przez Boga"

  Wpływowy wiceszef Administracji Prezydenta Rosji Władisław Surkow ocenił w piątek, że premier i były prezydent Władimir Putin został zesłany Rosjanom przez Boga, aby wydobyć kraj z trudności.

 • Rosyjski żołnierz zesłany na Sybir za rapowanie

  Porucznik rosyjskiej armii nagrał swoją własną wersję znanego utworu Eminema pt. "Stan". Utwór to "list" porucznika do rosyjskiego ministra obrony. Cała sprawa nie zakończyła się dla porucznika - jak donosi BBC - zbyt dobrze: zesłano go do Ussuryjska na dalekim wschodzie federacji.

 • Zwracając się do Polaków podczas południowego spotkania z wiernymi w Watykanie w niedzielę Benedykt XVI zachęcił do modlitwy o otwarcie serc na działanie Boga oraz za Kościół, by wzrastał "aż po krańce ziemi".

Zdjęcia na temat: zesłanie
Wideo na temat: zesłanie
 • Gdańsk ulica Kurkowa [MICHAŁ DUKACZEWSKI]

  Ulica Kurkowa w Gdańsku to okolice dzisiejszego aresztu śledczego. Jego najsłynniejszym więźniem był Józef Piłsudski. Trafił tam w lipcu w 1917 roku i spędził niespełna tydzień, przed zesłaniem do Magdeburga.

 • Efektowny pokaz światła w 200. rocznicę bitwy pod Waterloo

  11 tysięcy widzów podziwiało pokaz światła, który odbył się podczas trwających właśnie trzydniowych obchodów 200. rocznicy bitwy pod Waterloo. Inscenizacja oparta była na wierszu Victora Hugo pt. "Pokuta", który odnosi się do tej historycznej batalii. W czasie pokazu na 170-metrowej scenie pojawiło się 450 artystów i 50 koni. W bitwie pod Waterloo, która miała miejsce 18 czerwca 1815 roku, Napoleon Bonaparte poniósł porażkę z oddziałami wojsk angielskich i pruskich. Po klęsce został zesłany...

Dyskusje na temat: zesłanie