• Informacje na temat:

  zgorzelecki układ

Artykuły na temat: zgorzelecki układ
 • Tablicę upamiętniającą podpisanie układu z 1950 r. o nienaruszalności granic i przyjaźni pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową (PRL) i Niemiecką Republiką Demokratyczną (NRD) skradziono w Zgorzelcu (Dolnośląskie).

 • Nagroda za pomoc w ujęciu złodziei tablicy

  Dla osoby, która pomoże schwytać złodziei tablicy upamiętniającej podpisanie tzw. Układu Zgorzeleckiego, przewidziano dwa tysiące złotych nagrody. Pieniądze wypłaci burmistrz Zgorzelca.

 • Policjanci odzyskali skradzioną w końcu grudnia ub. roku w Zgorzelcu tablicę upamiętniającą podpisanie w 1950 r. przez władze PRL i NRD tzw. Układu Zgorzeleckiego o nienaruszalności granic i przyjaźni między oboma państwami.

 • Zniknęła tablica upamiętniająca podpisanie "Układu Zgorzeleckiego". Skradziono ją z frontowej ściany Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu (Dolnośląskie). Wykonana była z mosiądzu i brązu; zamontowano ją w 1955 roku.

 • Znaleziono historyczną tablicę ze Zgorzelca

  Odnalazła się dwustukilogramowa tablica upamiętniająca podpisanie Układu Zgorzeleckiego. Znaleziono ją w lesie w okolicach Zgorzelca. Policja wciąż szuka złodziei.

 • Nagroda za pomoc w ujęciu złodziei tablicy ze Zgorzelca

  Dwa tysiące złotych nagrody dla osoby, która pomoże schwytać złodziei tablicy upamiętniającej podpisanie tzw. Układu Zgorzeleckiego. Pieniądze wypłaci burmistrz Zgorzelca.

 • Zgorzelec: Skradziono pamiątkową tablicę

  Zniknęła tablica upamiętniająca podpisanie „Układu Zgorzeleckiego”. Skradziono ją z frontowej ściany Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Wykonana była z mosiądzu i brązu; zamontowano ją w 1955 roku.

 • ...2 tysiące złotych nagrody czeka na osobę, która pomoże złapać złodziei pamiątkowej tablicy upamiętniającą podpisanie tzw. Układu Zgorzeleckiego...

 • Prasa: Polskie władze podgrzewają antyniemieckie nastroje

  ...na Umowę Poczdamską, Układ Zgorzelecki, umowę dwa plus cztery oraz Traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku. Marschall uważa, że powoływanie się przez polskie władze na fakt, iż polskie rządy w latach...

 • Stone. - Nazwa tej ulicy była dla mnie zagadką - mówi Jerzy Zieliński, sekretarz miasta. - Stawiam na rok 1947, dziesiątego dnia marca podpisano układ o przyjaźni między Polską a Czechosłowacją(...) niej ani jednej tablicy z jej nazwą. Ile warty był pakt o przyjaźni z 1947 roku, świat przekonał się w 1968 po interwencji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Ale to już zupełnie inna...

Dyskusje na temat: zgorzelecki układ
 • Re: Eksperci Bundestagu: Polskie roszczenia reparacyjne nieuzasadnione

  Śmieszni Niemcy ... po pierwsze, skoro posiadacie umowę o zrzeczeniu się roszczeń Polski jakimś układem z DDR i twierdzicie, że dotyczyło to całych niemiec ... to dlaczego podpisywaliscie w 1990 traktat graniczny SKORO został on już podpisany w 1950 roku jako Układ zgorzelecki z DDR właśnie ??????

 • Re: "Weser Kurier": Milczenie to zła odpowiedź na polski populizm

  Niech ta niemiecka redaktorka WSKAŻE KONKRETNIE, gdzie i kiedy w jakim DOKUMENCIE Polska zapisała i PODPISAŁA SIĘ pod zrzeczeniem się reperacji-odszkodowań od CAŁYCH NIEMIEC, bo deklaracja i Układ Zgorzelecki z 1953 r. dotyczył TYLKO terenu byłej NRD, czyli Radzieckiej Strefy Okupacyjnej i TYLKO z TEJ części Polska zrzekła się formalnie reperacji, po NACISKIEM oczywiście ZSRR!!!

 • Re: RPO: Będę apelował o nowelizację ustawy dezubekizacyjnej

  Granice Polski uznawali wszyscy, oprócz rządu RFN. Formalnie przebieg granicy na Odrze i Nysie uznawało NRD - układ zgorzelecki z 6 lipca 1950 zawarty między PRL i NRD. Natomiast Niemcy Zachodnie uznały zachodnią granicę Polski 7 grudnia 1970 podpisując układ PRL-RFN. Rok 1990 i 1992 to już wyłącznie gra polityczna nie mająca żadnych skutków prawnych. Pytanie dotyczyło - jaki procent żyjących

 • Re: "Deutsche Welle": Dla Berlina sprawa odszkodowań jest zamknięta

  No własnie nie do końca. Rzeczywiscie akurat w '53 nie było zadnego traktatu, ale był w roku 1950 (z NRD - układ zgorzelecki), jak również w 1970 z RFN. Traktat z 1990 był tylko potwierdzeniem tychze traktatów. I to stanowiło o granicy zachowniej. Co do odszkodowań - 3 sierpnia 1953 roku rząd PRL przyjął uchwałę, którą wskazywał dr Kostrzewa-Zorbas, o treści: – Biorąc pod uwagę, że Niemcy

 • Re: "Ksenofobia niszczy wizerunek Niemiec"

  Wreszcze jakas wypowiedz bez obrazania innych. Gratuluje. Zaakceptowaly: Pierwszym formalnym potwierdzeniem międzypaństwowym ustalającym przebieg granicy na Odrze i Nysie był układ zgorzelecki(...) przetargowej m.in. sprawę uznania granicy na Odrze i Nysie. Ostatecznie do ratyfikacji układu granicznego pomiędzy Polską a Niemcami[4] doszło dopiero blisko pół wieku po zakończeniu wojny, dwa lata

 • Skradziono pamiątkową tablicę

  Widocznie Układ Zgorzelecki jest już nieaktualny.