• Informacje na temat:

  zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii

Artykuły na temat: zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii
 • ​Północna Irlandia i (nie)Zjednoczone Królestwo

  Brexit podważa fundamentalne założenie na którym opiera się mentalność mieszkańców Irlandii Północnej, a które mówi o szacunku dla różnorodności - pisze na łamach “The New York Times" Peter Geoghegan.

 • Mniej niż Zjednoczone Królestwo

  ...​Referendum odkryło starą, poszarpaną linię podziału w Wielkiej Brytanii. To blizna, która przecina konwencjonalną politykę i tradycyjne struktury społeczne. Jesteśmy dalecy od przekonania, że królestwo można nadal nazywać zjednoczonym" - ocenia Mark Easton z BBC.

 • Wielka Brytania opuszcza UE. May powiadomi parlament

  Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała we wtorek, że pod koniec marca powiadomi parlament o tym, kiedy uruchomiła art. 50 Traktatu Lizbońskiego w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu wychodzenia jej kraju z Unii Europejskiej.

 • Kluczowa kwestia negocjacyjna. Wielka Brytania ogłosi ważne stanowisko

  ..."Koniec członkostwa w Unii jest końcem jurysdykcji Trybunału" - to główna teza jaka - według oświadczenia rządu - zawarta ma być w dokumencie. "Wzmocnimy sygnał, że po brexicie Zjednoczone Królestwo(...) celną Londyn będzie chciał utrzymać, tym większe prawdopodobieństwo, że trybunał będzie odgrywał jakąś rolę. Do stanowiska Wielkiej Brytanii musi się teraz ustosunkować Unia Europejska. Środowy dokument...

 • ​Premier Irlandii ostrzega przed negatywnymi skutkami Brexitu

  Brytania są ze sobą ściśle powiązane, między innymi poprzez proces pokojowy w Irlandii Północnej, w tym przede wszystkim umowę pokojową z roku 1998. "Irlandia i Zjednoczone Królestwo są gwarantami tego(...)" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Władze zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Irlandii deklarowały wcześniej wolę zachowania swobody przepływu osób między obu krajami mimo podjętej...

 • Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Na żywo

  ...pozostaniem 6.38 Sinn Fein apeluje o głosowanie nad zjednoczeniem Irlandii po ewentualnym zwycięstwie Brexitu 6.34 Ponad milion głosów różnicy na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 6.30 Słońce(...) przyszłość w Unii Europejskiej". 6.26 Z oficjalnych rezultatów wynika, że Szkocja i Irlandia Północna opowiedziały się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W Irlandii Północnej za tym...

 • Tajani: Wielka Brytania będzie mogła zmienić zdanie ws. Brexitu

  Kierownictwo europarlamentu ustaliło wstępne warunki, pod jakimi PE zgodzi się na porozumienie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie ma być w przyszłym tygodniu. PE chce zostawić furtkę na zawrócenie z drogi Brexitu.

 • Brexit przesądzony: Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z Unii Europejskiej!

  To już oficjalne: w referendum ws. Brexitu zwyciężyli zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej! Brexit poparło 51,9 proc. głosujących, zaś 48,1 proc. chciało pozostania kraju w Unii. Premier David Cameron zapowiedział w długo wyczekiwanym oświadczeniu rezygnację ze stanowiska. "Kraj potrzebuje świeżego przywództwa. (...) Będę kontynuować moją pracę przez najbliższe 3 miesiące...

 • Awaria referendalnego rejestru wyborców w Wielkiej Brytanii. Na liście jest 86 proc. obywateli

  Zakończyła się rejestracja wyborców przed unijnym referendum w Wielkiej Brytanii. Tuż przed północą około 50 tys. ludzi próbowało w ostatniej chwili umieść swe nazwiska na liście. W rezultacie doprowadziło to do awarii serwera.

 • Reuters: Zjednoczona Irlandia stanie się automatycznie członkiem UE

  W przypadku zjednoczenia w przyszłości Irlandii należąca obecnie do Wielkiej Brytanii Irlandia Północna automatycznie wejdzie w skład UE. Takie zobowiązanie mają wziąć na siebie przywódcy 27 krajów UE na sobotnim szczycie w Brukseli - podał w piątek Reuters.

Zdjęcia na temat: zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii
Wideo na temat: zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii
 • Jakie zmiany czekają Wielką Brytanię po secesji Szkocji?

  Ewentualna niepodległość Szkocji będzie wiązać się z dużymi zmianami dla całego Zjednoczonego Królestwa. Może spowodować konieczność modyfikacji wyglądu flagi Wielkiej Brytanii, być może będzie trzeba zmienić nazwę królestwa na Zjednoczone Królestwo Anglii, Walii i Północnej Irlandii. W przypadku odłączenia się Szkocji, Wielka Brytania straci również 32% swojej powierzchni oraz 8% ludności.

Dyskusje na temat: zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii
 • Re: Reuters: Zjednoczona Irlandia stanie się automatycznie członkiem UE

  "Należąca obecnie do Wielkiej Brytanii Irlandia Północna" Co za nieuk to pisał? Irlandia Północna wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa i nie jest częścią Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania to Anglia, Szkocja i Walia. Oficjalna pełna nazwa tego Państwa brzmi: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Skąd Interia bierze tych pismaków to nie wiem. Chyba z pośredniaka.

 • Re: Reuters: Zjednoczona Irlandia stanie się automatycznie członkiem UE

  Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (wyspy) i Irlandii Północnej (części wyspy Irlandia). Gdyby cała Irlandia należała do Zjednoczonego Królestwa, to nazwa brzmiałaby Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (wyspy) i Irlandii (wyspy). O to tu chodzi. Do Wielkiej Brytanii (państwa) należy Irlandia Północna, a ściślej rzecz ujmując jest jej częścią. Tak więc Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia

 • Re: "Referendum ws. zjednoczenia Irlandii konieczne"

  Zgodnie z obowiązującymi standardami można używać zamiennie zwrotów Wlk. Brytania i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Półn.

 • Re: "Referendum ws. zjednoczenia Irlandii konieczne"

  Ciekawe jakby Szkocja się odłączyła a Irlandia Północna połączyła z Irlandią jaką nazwę miałaby Wielka Brytania czy Zjednoczone Królestwo: Mała Brytania, Anglia i Walia. Uporczywe sprzeciwianie się drugiemu referendum w Wielkiej Brytanii premier rządu skończy się w końcu rozpadem tego państwa na czy ucierpi nie tylko prestiż tego kraju ( który będzie jak Holandia) ale i gospodarka

 • Re: Rząd Wielkiej Brytanii bliski porozumienia z UE w sprawie Irlandii Płn.

  I Szkocję Szkotom, Walię Walijczykom itd. "Zjednoczone Królestwo" zawierające kraje podbite siłą wiele wieków temu jakimś cudem ma rację bytu po dziś dzień (podczas gdy ludzie mówiący po niemiecku są podzieleni na wiele różnych państw, co jest zupełnym przeciwieństwem).

 • Re: Policja ujawniła nazwiska dwóch zamachowców z London Bridge

  Ich krajem jest Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Krajem ich przodków było Imperium Brytyjskie. Można ich ewentualnie wysłać z Londynu do Manchesteru albo z Liverpoolu do Glasgow.

 • Re: Państwa Unii Europejskiej zablokują brytyjską inicjatywę?

  Czy gdzieś zostało ogłoszone, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nie jest państwem suwerennym i że nie może zawierać odrębnych umów z każdym państwem, z którym chce prowadzić stosunki handlowe, bo to nie podoba się timmermansom, junckerom i tuskom, czyli "unii europejskiej"?

 • Re: Niemcy: Prasa o szansach i zagrożeniach umowy UE-Ukraina

  Ukraina zostanie podzielona, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii kiedyś też, mało Texsas żąda tak samo - odłączenia się od USA.

 • Re: Mhairi Black - najmłodsza posłanka w Wielkiej Brytanii od 350 lat

  350 lat temu kobiety w Anglii, ani w żadnym innym kraju na świecie nie miały praw wyborczych, tak więc pani Black jest co najwyżej najmłodszym posłem na Wyspach od około 350 lat. Królestwo Wielkiej Brytanii powstało w roku 1707 a obecne Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (oficjalna nazwa UK) dopiero w roku 1801, zatem w roku 1665 ani 1667 nikt nie był posłem Wielkiej

 • Re: Pieniężno: Rosjanie wciąż upamiętniają kata AK

  Przeczytaj jeszcze raz ale ze zrozumieniem. Jak nie zaskoczysz za pierwszym razem czytaj do skutku. "2. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie do powstrzymania się od stosowania groźby lub użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy, i że żadna broń