• Informacje na temat:

  zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii

Artykuły na temat: zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii
 • Mniej niż Zjednoczone Królestwo

  ...​Referendum odkryło starą, poszarpaną linię podziału w Wielkiej Brytanii. To blizna, która przecina konwencjonalną politykę i tradycyjne struktury społeczne. Jesteśmy dalecy od przekonania, że królestwo można nadal nazywać zjednoczonym" - ocenia Mark Easton z BBC.

 • Szefowa Sinn Fein: Przygotujcie się na zjednoczoną Irlandię

  W ocenie przewodniczącej nacjonalistycznej partii mieszkańcy Irlandii Północnej nie zgodzili się na wyjście Wielkiej Brytanii z UE oraz twardą granicę. "Głosowanie w Irlandii Północnej zostało(...) Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), organizacji zbrojnej walczącej o oderwanie Irlandii Płn. od Wielkiej Brytanii i przyłączenie jej do Republiki Irlandii, m.in. za pomocą zamachów bombowych...

 • "Przygotujcie się na zjednoczoną Irlandię". Nacjonaliści chcą referendum

  ...="sinnfeinireland" /> W ocenie przewodniczącej nacjonalistycznej partii mieszkańcy Irlandii Północnej nie zgodzili się na wyjście Wielkiej Brytanii z UE oraz twardą granicę. Głosowanie w Irlandii Północnej(...) polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), organizacji zbrojnej walczącej o oderwanie Irlandii Płn. od Wielkiej Brytanii i przyłączenie jej do Republiki Irlandii, m.in. za pomocą...

 • Jakie będą konsekwencje brexitu dla Wielkiej Brytanii? Barnier wyjaśnia

  ...nasz wybór. To był wybór Wielkiej Brytanii" - oświadczył. Przekonywał, że unijne propozycje zapewniają Irlandii Północnej korzyści, jakimi nie może się cieszyć żaden kraj trzeci. Jak zaznaczył(...), że UE szanuje integralność terytorialną i porządek konstytucyjny Wielkiej Brytanii. "Z tego względu UE proponuje przeprowadzanie tych kontroli w możliwe najmniej uciążliwy sposób. Dla kontroli VAT...

 • Premier Irlandii nie wyklucza wojska na granicy

  Irlandzki premier Leo Varadkar ostrzegł w piątek przed możliwością powrotu wojska na granicę z Irlandią Północną w razie chaotycznego brexitu - wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Wskazał, że fizyczna infrastruktura graniczna mogłaby być celem dla terrorystów.

 • Premier Wielkiej Brytanii wykluczyła opóźnienie wyjścia kraju z UE

  ...​Brytyjska premier wykluczyła opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Theresa May podkreśliła, że kraj opuści Wspólnotę 29 marca. Wezwała również posłów do poparcia proponowanej umowy dotyczącej warunków brexitu.

 • Kiedy Wielka Brytania opuści UE? Oświadczenie Theresy May

  Brytyjska premier Theresa May wykluczyła opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Podkreśliła, że kraj opuści Wspólnotę 29 marca. Wezwała też posłów do poparcia proponowanej umowy dotyczącej warunków brexitu.

 • Wielka Brytania opuszcza UE. May powiadomi parlament

  Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała we wtorek, że pod koniec marca powiadomi parlament o tym, kiedy uruchomiła art. 50 Traktatu Lizbońskiego w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu wychodzenia jej kraju z Unii Europejskiej.

 • Wielka Brytania: Opublikowano poradę prawną w sprawie brexitu

  Brytyjski rząd opublikował w środę napisaną przez głównego radcę prawnego Geoffreya Coxa analizę dla ministrów dotyczącą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dokument został skrytykowany przez przedstawicieli wszystkich partii politycznych.

 • W Londonderry, drugim co do wielkości mieście Irlandii Północnej doszło w sobotę wieczorem do eksplozji samochodu. Nikt nie ucierpiał i nie odnotowano strat materialnych - podała policja. Incydent spotkał się z potępieniem polityków brytyjskich i irlandzkich.

Zdjęcia na temat: zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii
Wideo na temat: zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii
 • Jakie zmiany czekają Wielką Brytanię po secesji Szkocji?

  Ewentualna niepodległość Szkocji będzie wiązać się z dużymi zmianami dla całego Zjednoczonego Królestwa. Może spowodować konieczność modyfikacji wyglądu flagi Wielkiej Brytanii, być może będzie trzeba zmienić nazwę królestwa na Zjednoczone Królestwo Anglii, Walii i Północnej Irlandii. W przypadku odłączenia się Szkocji, Wielka Brytania straci również 32% swojej powierzchni oraz 8% ludności.

Dyskusje na temat: zjednoczone królestwo wielkiej brytanii i irlandii
 • Re: Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii?

  Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - tak brzmi pełna nazwa państwa. Jak widać, Irlandia Północna wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa, ale nie jest częścią Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja, Walia). Wasz artykuł zawiera więc błąd.

 • Re: Brexit: Donald Tusk zwołuje specjalny szczyt UE

  Jezeli juz to : Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

 • Re: Brexit: Donald Tusk zwołuje specjalny szczyt UE

  jezeli juz to: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

 • Re: Reuters: Zjednoczona Irlandia stanie się automatycznie członkiem UE

  "Należąca obecnie do Wielkiej Brytanii Irlandia Północna" Co za nieuk to pisał? Irlandia Północna wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa i nie jest częścią Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania to Anglia, Szkocja i Walia. Oficjalna pełna nazwa tego Państwa brzmi: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Skąd Interia bierze tych pismaków to nie wiem. Chyba z pośredniaka.

 • Re: Reuters: Zjednoczona Irlandia stanie się automatycznie członkiem UE

  Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (wyspy) i Irlandii Północnej (części wyspy Irlandia). Gdyby cała Irlandia należała do Zjednoczonego Królestwa, to nazwa brzmiałaby Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (wyspy) i Irlandii (wyspy). O to tu chodzi. Do Wielkiej Brytanii (państwa) należy Irlandia Północna, a ściślej rzecz ujmując jest jej częścią. Tak więc Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia

 • Re: "Referendum ws. zjednoczenia Irlandii konieczne"

  Zgodnie z obowiązującymi standardami można używać zamiennie zwrotów Wlk. Brytania i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Półn.

 • Re: Spór o Irlandię Północną. May: Nie może wykoleić porozumienia ws. brexitu

  Cytuję: "Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku". Ponieważ Irlandia Północna nie jest częścią Wielkiej Brytanii (przypominam: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), to w czym problem? Wielka Brytania występuje z Unii Europejskiej, a Irlandia Północna

 • Re: "Referendum ws. zjednoczenia Irlandii konieczne"

  Ciekawe jakby Szkocja się odłączyła a Irlandia Północna połączyła z Irlandią jaką nazwę miałaby Wielka Brytania czy Zjednoczone Królestwo: Mała Brytania, Anglia i Walia. Uporczywe sprzeciwianie się drugiemu referendum w Wielkiej Brytanii premier rządu skończy się w końcu rozpadem tego państwa na czy ucierpi nie tylko prestiż tego kraju ( który będzie jak Holandia) ale i gospodarka

 • Re: "Brexit otwiera nieznany rozdział w historii Wielkiej Brytanii"

  Bez Szkocji i Irlandii to już nie będzie technicznie Wielka Brytania, czy Zjednoczone Królestwo, a po prostu Królestwo Anglii, tak jak przed unią z 1707.

 • Re: Śnieżyca paraliżuje Wyspy. Wstrzymano loty

  Wielka Brytania to geograficzna nazwa wyspy, to nie jest nazwa jakiegokolwiek państwa! Państwo nazywa się Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.