• Informacje na temat:

  zrzeszenie wolność i niezawisłość

Artykuły na temat: zrzeszenie wolność i niezawisłość
 • Ekshumacja oficerów WiN straconych na Montelupich

  Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie rozpoczęła się ekshumacja szczątków oficerów Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – kpt. Waleriana Tumanowicza i ppłk. Alojzego Kaczmarczyka, straconych w więzieniu Montelupich 13 listopada 1947 roku.

 • "Niezłomni / historie wyklęte" wkrótce w Krakowie

  ...24 lutego Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie otworzy wystawę „Niezłomni / historie wyklęte”. Data i tematyka planowanej ekspozycji nie są przypadkowe. W tym roku przypada 70. rocznica utworzenia Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

 • W Krakowie odsłonięto w czwartek tablicę upamiętniającą członków PSL oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazanych w pokazowym procesie krakowskim.

 • Wieńce i kwiaty złożono we wtorek na symbolicznym grobie siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie.

 • W listopadzie planowane jest odsłonięcie w Rzeszowie pomnika prezesa IV Zarządu zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" ppłk. Łukasza Cieplińskiego. Popiersiami upamiętnionych zostanie także sześciu, straconych razem z nim 1 marca 1951 r., działaczy WiN.

 • ...5 października 1950 r. w Warszawie rozpoczął się proces członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

 • W 59. rocznicę stracenia przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość otwarto w poniedziałek w Rzeszowie wystawę "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r."

 • Kraków: Szukają szczątków żołnierzy podziemia antykomunistycznego

  Na krakowskim Cmentarzu Rakowickim rozpoczęło się poszukiwanie szczątków żołnierzy podziemia antykomunistycznego - trzech osób, które należały do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, działającego w Polsce od 1945 roku. Oględziny miały ruszyć w czwartek, ale nie pozwolił na to silny deszcz.

 • Muzeum AK ogłasza zbiórkę pamiątek po "Żołnierzach Wyklętych"

  Zbiórkę pamiątek i wspomnień związanych z Zrzeszeniem "Wolność i Niezawisłość" ogłosiło Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Placówka chce je pokazać podczas wystawy "Niezłomni/historie wyklęte".

 • Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych cały rok

  Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to dzień szczególnie symboliczny, ponieważ 1 marca 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Dyskusje na temat: zrzeszenie wolność i niezawisłość
 • Re: Rosja: Na okrętach byli funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy

  takich jak Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.

 • Re: Rozbiórka pomnika żołnierzy radzieckich w parku Skaryszewskim

  Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, polska konspiracyjna organizacja powstała na zgliszczach rozwiązanej Armii Krajowej, w memoriale skierowanym do Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreśliła zbrodnie, jakie były udziałem czerwonoarmistów w Polsce: "Żołnierze Armii Czerwonej pojedynczo i zbiorowo dopuszczali się w stosunku do ludności polskiej najokrutniejszych mordów, rabunków i masowych

 • Re: "DW": Gwałt na 18-latce. Jest ośmiu podejrzanych, ale sprawców mogło być więcej

  Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, polska konspiracyjna organizacja powstała na zgliszczach rozwiązanej Armii Krajowej, w memoriale skierowanym do Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreśliła zbrodnie, jakie były udziałem czerwonoarmistów w Polsce: "Żołnierze Armii Czerwonej pojedynczo i zbiorowo dopuszczali się w stosunku do ludności polskiej najokrutniejszych mordów, rabunków i masowych

 • Re: Gigantyczny wydatek Rosji. Pieniądze przeznaczą na... rozpędzanie chmur

  Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, polska konspiracyjna organizacja powstała na zgliszczach rozwiązanej Armii Krajowej, w memoriale skierowanym do Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreśliła zbrodnie, jakie były udziałem czerwonoarmistów w Polsce: Żołnierze Armii Czerwonej pojedynczo i zbiorowo dopuszczali się w stosunku do ludności polskiej najokrutniejszych mordów, rabunków i masowych

 • Re: Degradacja generała Czesława Kiszczaka

  Rada Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie ( w którego skład wchodzi m.in. Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - NSZ ) występowała w sprawie uhonorowania płk. Ryszarda Kuklińskiego a dzisiaj w sprawie degradacji gen. Kiszczaka. Takie pomysły powstają tylko w pokrytym smogiem Krakowie.

 • Re: "Guardian": Londyn zażąda od Rosji wydania sprawców ataku na Skripala

  W maju 1945 roku na konferencji delegatów Państwowego Urzędu Repatriacyjnego (PUR) przedstawiciele punktu etapowego PUR w Stargardzie stwierdzili, że tylko nieliczne kobiety, które przeszły przez ich placówkę, uniknęły po drodze gwałtu ze strony krasnoarmiejców. Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, polska konspiracyjna organizacja powstała na zgliszczach rozwiązanej Armii Krajowej, w memoriale

 • Lista "organizacj kombatanckich"

  którzy złożyli wniosek: POROZUMIENIE ORGANIZACJI KOMBATANCKICH i NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH (POKiN) w KRAKOWIE. Światowy Związek Żołnierzy AK /ŚZŻAK/ Związek Żołnierzy AK Ogólnopolski Okręg Żołnierzy AK Obsz. Lwowskiego Kadeci II RP Żołnierze Armii Krajowej Stowarzyszenie „Szare Szeregi” Armii Krajowej Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” (WiN) Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych /NSZ/ Związek