• Informacje na temat:

  związek socjalistycznych republik radzieckich

Artykuły na temat: związek socjalistycznych republik radzieckich
 • 25 lat temu upadł Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ponad połowa Rosjan tego żałuje

  ...8 grudnia 1991 roku przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi ogłosili rozwiązanie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Istniejące około 70 lat państwo rozpadło się w obliczu niewydolności gospodarki i modelu zarządzania oraz dążeń odśrodkowych w tworzących ZSRR republikach.

 • 25 lat temu rozpadł się Związek Sowiecki. Rosjanie wciąż jednak za nim tęsknią

  ...8 grudnia 1991 roku przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi ogłosili rozwiązanie ZSRR. Istniejące przez około 70 lat państwo sowieckie rozpadło się w obliczu niewydolności gospodarki i modelu zarządzania oraz dążeń odśrodkowych w tworzących ZSRR republikach. Po 25 latach od tamtych wydarzeń, Rosjanie wciąż z nostalgią wspominają czasy radzieckie.

 • Obchody 91. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej

  Organizacje mniejszości białoruskiej w Polsce świętowały w środę wieczorem w Białymstoku 91. rocznicę proklamowania niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 roku.

 • ...1773 - w grudniu w Bostonie zniszczono ładunek herbaty angielskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. 1923 - Polska uznała Związek Socjalistycznych Republik...

 • Sałczak Toka - czyli historia lubi poddawać narrację współczesności

  ...ma swoje ograniczenia: tytularny i faktyczny przywódca Republiki Tuwa, Sałczak Toka, trzech ostatnich genseków nie doczekał, gdyż w 1973 r., po 41 latach sprawowania władzy, odszedł do innego świata.

 • Dokładnie dziesięć lat temu przestał istnieć Związek Radziecki, a nad Kremlem załopotała trójkolorowa flaga Rosji. Jak wynika z sondaży, Rosjanie nadal odczuwają nostalgię za ZSRR, chociaż nie wierzą, że imperium może się odrodzić.

 • "Putin nie ma Europie nic do zaoferowania"

  Władimir Putin chce uczynić z Rosji kraj wewnętrznie spójny i robiący na zewnątrz wrażenie silnego. Jednocześnie postrzega były Związek Radziecki jako naturalne ramy imperialne - twierdzi Gerd Koenen, niemiecki publicysta i historyk, zajmujący się głównie niemiecko-rosyjskimi stosunkami w XX wieku oraz historią komunizmu.

 • Polska dała przykład innym

  Trwające od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. rozmowy Okrągłego Stołu w Polsce miały niezaprzeczalny wpływ na przemiany w innych ówczesnych państwach socjalistycznych.

 • ZPB zwraca się do polskiego MSZ o reakcję na szkalowanie AK

  Nieuznawany przez białoruskie władze Związek Polaków na Białorusi (ZPB) zwrócił się do polskiego MSZ z prośbą o interwencję w sprawie białoruskiego podręcznika szkalującego Armię Krajową i filmu, który może przedstawiać żołnierzy AK w fałszywym świetle.

 • Niemna absurdalnej logiki i podliczyć, kto komu jest winien" - wyjaśnia. "Moskowskije Nowosti" podkreślają, że "współczesna Republika Litewska wystąpiła ze składu ZSRR w 1991 roku z terytorium o jedną trzecią większym od tego, z którym w 1940 roku została zaanektowana przez Związek Radziecki". "Ta okoliczność nie pozwala przyjąć za prawdę tego, iż dzisiejsza Litwa, jak deklaruje jej obecny...

Zdjęcia na temat: związek socjalistycznych republik radzieckich
Dyskusje na temat: związek socjalistycznych republik radzieckich