• Informacje na temat:

  zwz

Artykuły na temat: zwz
 • Wicemistrz Polski pokonał ZWZ USK Praga

  Zespół wicemistrza Polski KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. pokonał na własnym parkiecie ZVVZ USK Praga 87:72 (28:24, 20:17, 19:20, 20:11) w meczu 8. kolejki Euroligi koszykarek grupy C.

 • 76 lat temu w okupowanej Polsce wylądowali pierwsi cichociemni

  ...​Po wielogodzinnym locie z Wielkiej Brytanii nad Niemcami w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku pod Skoczowem na Śląsku Cieszyńskim wylądowało trzech polskich spadochroniarzy - byli to pierwsi w okupowanej Polsce cichociemni. Pełniąc służbę w szeregach ZWZ-AK stali się elitą Polski Walczącej.

 • 70 lat temu funkcjonariusze UB aresztowali rotmistrza Pileckiego

  ...70 lat temu, 8 maja 1947 r. funkcjonariusze UB aresztowali rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W 1948 r. Pilecki został przez władze komunistyczne skazany na śmierć i stracony.

 • 69 lat temu zastrzelony został rotmistrz Witold Pilecki

  ...69 lat temu, 25 maja 1948 r., władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Pilecki był oficerem ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W 1947 r. został aresztowany przez UB. Był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.

 • Groby Wielkanocne okupowanej Warszawy - niezwykła wystawa w NCK "Kordegarda" w Warszawie

  W Galerii Narodowego Centrum Kultury „Kordegarda” w Warszawie od 24 marca można zobaczyć wystawę fotograficzną Grobów Wielkanocnych według scenografii Stanisława „Miedzy” Tomaszewskiego, naczelnego plastyka Biura Informacji i Propagandy KG ZWZ - AK oraz Delegatury Rządu na Kraj. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 • Nakładem wydawnictwa muzeum oraz katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się książka "Kadra dowódcza SZP-ZWZ-AK w Konzentrationslager Auschwitz 1940-1945", której autorem jest historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jerzy Dębski.

 • Zmarł Antoni Tomera, żołnierz kampanii wrześniowej oraz ZWZ/AK, uczestnik akcji pomocy więźniom Auschwitz, były więzień niemieckich obozów Gross-Rosen i Buchnwald. Miał 96 lat - poinformował we wtorek wieczorem historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra.

 • Przez 24 lata Józef Franczak ps. "Lalek", sierżant WP, żołnierz ZWZ-AK, działał w konspiracji. Zginął od kul ZOMO 21 października 1963 r., 18 lat po zakończeniu II wojny światowej. Był ostatnim "Żołnierzem Wyklętym", których święto obchodzone jest 1 marca.

 • Kluczowe wydarzenia związane ze sprawą "Nadwywiadu" rozegrały się w Warszawie w 1941/42 roku. Konfidenci Gestapo denuncjowali dziesiątki konspiratorów, a egzekutorzy z kontrwywiadu ZWZ-AK wykonywali wyroki śmierci na niemieckich agentach. W latach powojennych wielu autorów naświetlało szczegóły tej jednej z najbardziej dramatycznych afer czasów okupacji, i choć jej pierwszy etap - do śmierci...

 • Przełom 2008 r. i 2009 r. obfituje w wyjątkowe odkrycia nowych nieznanych źródeł znacznie uzupełniających nasz stan wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym. Najpierw na ul. Filtrowej 68 odkryto skrytkę z Archiwum Komendy Okręgu Warszawskiego ZWZ-AK, z kolei na SGGW odnaleziono skrytkę Komendy Głównej NSZ z lat 1942-1944, a następnie odnalazły się dokumenty Dowództwa WKSB-AK z lat 1943-1944.

Dyskusje na temat: zwz