• Informacje na temat:

  żydów zagłada

Artykuły na temat: żydów zagłada
 • Ocalona z Zagłady Romów: Przebaczenie to wielka siła

  ...wskazywała, że nacjonalizm i propagowanie tożsamości, która wyklucza "obcych", prowadzi do prześladowań Romów, a później również Żydów. "Gdy tylko prawicowi ekstremiści znajdą się u władzy, jedyną wspólnotą, jaką będą uznawać, będzie 'wspólnota krwi', a to oznaczać będzie egzystencjalne zagrożenie dla wszystkich europejskich Sinti, Romów i Żydów" - mówiła. Jak podkreśliła, "Europa ma przed sobą...

 • Piekło na Tarnopolszczyźnie. 75. rocznica zagłady polskich wiosek

  ...i obecnego Podkarpacia, czyli okolice Przemyśla, Lubaczowa i Sanoka. Sama tylko Bircza (już po wojnie) było atakowane aż trzy razy. Zagłada Polaków objęła też część Lubelszczyzny, w tym okolice Tomaszowa(...) Czeremoszem na Pokuciu. Ginęły też resztki ukrywających się Żydów oraz ci sprawiedliwy Ukraińcy, którzy ratowali polskich sąsiadów. Wraz ze swymi parafianami zginęło też wielu rzymskokatolickich księży, w tym...

 • Prezentacja galerii "Zagłada" w Muzeum Historii Żydów Polskich

  Historia zagłady Żydów począwszy od wybuchu II wojny po eksterminację w obozach koncentracyjnych jest tematem galerii "Zagłada", znajdującej się w powstającym w stolicy Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezentacja galerii odbędzie się w poniedziałek w Warszawie.

 • W Lesie Łopuchowskim niedaleko Tykocina (woj. podlaskie) uczczono w czwartek 70. rocznicę śmierci tykocińskich Żydów, zamordowanych przez hitlerowców 25 i 26 sierpnia 1941 roku. Zginęło wtedy ok. 2,5 tysiąca ludzi.

 • Duda: Polacy ratujący Żydów zapisali szczególną kartę w historii

  Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej zapisali szczególną kartę w historii XX wieku - napisał prezydent Polski Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników III Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków Ratujących Żydów w Rzeszowie.

 • Prezydent Niemiec odwiedził Muzeum Historii Żydów Polskich

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w środę, w drugim dniu wizyty w Polsce, odwiedził Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pod Pomnikiem Bohaterów Getta złożył wieniec.

 • ​Holokaust Żydów nie był jedyną zbrodnią przeciw ludzkości

  Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym przed paroma dniami do uczestników obchodów 75. rocznicy likwidacji przez Niemców getta żydowskiego w Białymstoku napisał: "Holokaust Żydów był planową(...). Najbardziej znane to zagłada ludności Wandei w 1794 roku przez "kolumny piekielne", zorganizowane przez francuskich rewolucjonistów, oraz systematyczne i masowe mordy ludności afrykańskiej, dokonywane przez...

 • Wąsosz to kolejne miasteczko na Podlasiu, w historię którego wpisana jest zagłada kilkuset miejscowych Żydów. Dramat, jaki się tam rozegrał, poprzedził o kilka dni wydarzenia z Radziłowa oraz Jedwabnego.

 • Do stołecznych szkół trafią komiksy i filmy o zagładzie Żydów. Mają pomóc w nauce historii i tolerancji. Już w marcu - informuje "Życie Warszawy" - ruszy pilotażowy projekt: na lekcjach uczniowie będą czytać komiks "Poszukiwanie" o nazistowskich zbrodniach na Żydach.

 • Wystawa "Zagłada żydowskich miasteczek"

  Na otwartej w Łodzi wystawie "Zagłada żydowskich miasteczek" można oglądać zdjęcia, dokumenty, eksponaty pochodzące z archiwów muzeów z regionu łódzkiego a także z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie.

Zdjęcia na temat: żydów zagłada
Wideo na temat: żydów zagłada
Dyskusje na temat: żydów zagłada