• Informacje na temat:

  podmiot literacki

Artykuły na temat: podmiot literacki
 • Rodzaje literackie są zbiorami zasad, według których buduje się dzieła literackie. Zasady te są wspólne dla utworów różnych epok. Zaczerpnięte zostały z poetyki antycznej, choć nie są jej w stu procentach wiernie.

 • Anakolut, bardzo niepożądany w pracach pisemnych, gdzie jest uznawany za błąd składniowy, w literaturze może być celowym i cenionym w pewnych kontekstach chwytem literackim.

 • Ekspresjonizm w literaturze - definicja, cechy i przedstawiciele jednego z nurtów literackich Młodej Polski.

 • Rezolucja wzywająca Rosję do zwrotu tupolewa, skandaliczne słowa szefa KRS

  Rada Europy zabiera głos ws. Rosji i zwrotu Polsce wraku tupolewa, szokujące słowa szefa Krajowej Rady Sądownictwa, alternatywny Nobel literacki przyznany - to niektóre piątkowe informacje. Nie mieliście czasu dziś ich śledzić? Przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia.

 • KRAPP i dwie inne jednoaktówki - premiera w Teatrze Polskim w Warszawie

  ...13 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "KRAPP i dwie inne jednoaktówki" w reżyserii Antoniego Libera, tłumacza i znawcy twórczości Wielkiego Irlandczyka, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1969 roku i bez wątpienia najwybitniejszego dramatopisarza XX wieku. Premiera spektaklu, na który składają się Ostatnia taśma, Fragment dramatyczny II i Impromptu "Ohio...

 • Jeden z bardziej znanych utworów poetyckich o wielkiej sile marzeń. Utwór o dwunastu marzących o tytułowej dziewczynie braciach znajduje się w tomie "Napój ciernisty" z 1936 roku. I choć zatytułowany jest tak a nie inaczej, podmiot liryczny zwraca głównie uwagę na dwunastu braci. A Dziewczyna - czy była w ogóle jakaś dziewczyna?

 • ...w nich opłakiwał - cykl poświęcony jest pamięci córki poety, Urszuli, która jest dzieckiem kilkuletnim i jakkolwiek podmiot liryczny trenów opisuje ją jako dziecko bardzo obiecujące oraz zdolne...

 • Zwycięzcą tegorocznej 13.edycji literackiej nagrody Nike został Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Nagrodzony tom wierszy poety "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" to dziewiąty zbiór wierszy w dorobku 47-letniego poety z pogranicza polsko-ukraińskiego.

 • ..."Dies irae" to jedyny, oprócz Wielkiej Improwizacji, utwór z klasyki polskiej literatury, w którym do Boga jak Stwórcy świata są zwrócone tak ostre, bluźniercze słowa, gdzie same apostrofy, którymi zwraca się do Wszechmocnego podmiot liryczny są tym, co zwie się słowami "obraza boska". Ten swoisty antyhymn ukazał się w 1902 roku w tomiku "Ginącemu światu" i był owocem dramatycznych przeżyć...

 • "Lalka" i "Oda do młodości" na maturze

  ..."Sen jako sposób przedstawienia postaci literackiej na podstawie 'Lalki' Prusa" oraz "Młodzi i ich stosunek do pokolenia ojców w 'Odzie do młodości' Mickiewicza" - to tematy esejów do wyboru, które pisali tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.