• Informacje na temat:

  powstanie styczniowe

Artykuły na temat: powstanie styczniowe
 • Prezydenci Litwy i Polski złożyli hołd bohaterom powstania styczniowego

  Prezydenci Litwy i Polski, Gitanas Nauseda i Andrzej Duda, złożyli hołd bohaterom powstania styczniowego w przemówieniach wygłoszonych w piątek w Wilnie podczas uroczystości pogrzebowych 20 uczestników tego niepodległościowego zrywu.

 • Macierewicz o powstaniu styczniowym: Czy warto było?

  ...- Wszyscy, którzy pytają, jaki ma być nowoczesny patriotyzm, powinni spojrzeć na doświadczenia powstania styczniowego, bo tam właśnie jest źródło polskiej niepodległości - powiedział w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz, na obchodach 154. rocznicy wybuchu tego zrywu.

 • Powstanie styczniowe stanowiło ostateczny cios w nadzieje tych Polaków, którzy szansy na odzyskanie niepodległości upatrywali w walce zbrojnej. Nic zatem dziwnego, że wydarzenie tak dramatyczne odbiło się echem w literaturze, której twórcy zaczęli zadawać sobie pytanie o przyczyny tak dotkliwej porażki.

 • Powstanie styczniowe to zryw narodowy, jaki miał miejsce w 1863 r. na ziemiach polskich. Powstanie styczniowe było wynikiem rosnących nastrojów narodowych i zaostrzającej się sytuacji politycznej wewnątrz kraju.

 • Powstanie styczniowe w powieści Elizy Orzeszkowej to przeszłość, która niewątpliwie wpłynęła na charaktery dojrzałych bohaterów utworu. Andrzej Korczyński...

 • Kijów: Oddano hołd powstańcom styczniowym

  Ambasadorzy Polski i Litwy wspólnie złożyli w niedzielę hołd uczestnikom wymierzonego w Imperium Rosyjskie powstania styczniowego, którzy więzieni byli w twierdzy Krzywa Kaponiera w stolicy Ukrainy, Kijowie. W tym roku mija 154. rocznica wybuchu powstania.

 • Macierewicz: Powstanie styczniowe istotne dla późniejszej siły RP

  Powstanie styczniowe to czas carskich represji, ale i bohaterstwa, które przyniosło niepodległość – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, który w piątek złożył kwiaty pod Bramą Straceń warszawskiej Cytadeli.

 • W Małopolsce zostanie utworzony szlak powstania styczniowego, którego trasa znajdzie się na terenie 23 gmin należących m.in. do powiatu olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego, krakowskiego. Na szlaku będzie też Kraków i Tarnów.

 • "Powstanie styczniowe w sztuce"

  ...tematycznie nawiązujących do wydarzeń powstania styczniowego, powstałych w XX wieku. Ich autorami są artyści ze środowiska włocławskiego, przede wszystkim członkowie Grupy Kujawskiej działającej(...) do lekcji historii poświeconych powstaniu styczniowemu na Kujawach. Wystawę zorganizowano w oparciu o zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz zbiory Barbary Szmidt. Wystawę...

 • Do 12 kwietnia uczniowie krakowskich gimnazjów i szkół średnich mogą nadsyłać prezentacje multimedialne na konkurs "Powstanie styczniowe w ikonografii", organizowany z okazji przypadającego w tym roku 150-lecia wybuchu powstania styczniowego.

Zdjęcia na temat: powstanie styczniowe
Wideo na temat: powstanie styczniowe
 • Jak zwykłą kosę zmienić w broń? Obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

  Przy dźwiękach kucia kos w Lublinie obchodzono 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Widzowie mogli się między innymi przekonać, jak szybko narzędzie rolnicze wprawny kowal potrafił zamienić w skuteczną broń. „Oprócz wyprostowania, trzeba było je dobrze zahartować, żeby w boju nie trzasnęły albo się nie powyginały” – mówił naszemu reporterowi jeden z kowali.

Dyskusje na temat: powstanie styczniowe